الزامات طرح جامع راهبردی صنعت زنبورداری

الزامات طرح جامع راهبردی صنعت  زنبورداری


«یادآوری 10 نکته»
مجله زنبورداران پیشرو - برداشت مطالب با ذکر منبع بلامانع است
http://www.mag-bee.com
خوشبختانه به همت مدیرکل پرورش طیور و زنبور عسل معاونت بهبود تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی ضرورت تدوین طرح راهبردی صنعت زنبورداری احساس شده و این طرح با دبیرخانه مستقر در  این معاونت در حال تهیه و تدوین است یادآوری چند نکته برای جامعیت این طرح لازم به نظر می‌رسد.
1- اساساٌ یک طرح جامع و راهبردی زمانی می‌تواند در اجرا مورد تایید بخش‌های ذینفع و منتفع قرار گیرد که در جریان تهیه آن دستگاه‌ها و نظرات کارشناسی آنان شنیده شده باشد و در جریان آن قرار گرفته باشند. به عبارت ساده‌تر جامعیت طرح به نظرات کارشناسی جامع الطراف نظریه پردازان و کارشناسان است. اگر غیر از این باشد ممکن است دراجرا با منافع دستگاه‌ها در تعارض یا تضاد باشد که همراهی آنان را به دنبال نخواهد داشت. 
2- بررسی وضعیت طرح‌های محوری و برنامه‌های الگویی توسعه در کشورهای مشابه یا همسایگان ما مانند کشور ترکیه و یا اوکراین که در بحث صنعت زنبورداری پیشگام هستند، می‌تواند زوایای گوناگونی را که تاکنون مورد توجه ما نبوده روشن سازد و به جامعیت طرح کمک کند، اینکه چه موضوعاتی در بحث‌های زیربنایی مورد توجه آنها در تحول و توسعه صنعت زنبورداری قرار گرفته است، الویت‌ها، مقدمات و چگونگی اجرا با چه میزان بودجه و... می‌تواند برای تدوین طرح راهگشا باشد. 
3- پس ازتهیه طرح و استفاده از نظرکلیه کارشناسان ذی مدخل سازمان‌ها و دستگا‌های فرابخشی که فعالیتشان با این طرح در مجاورت یا بهره‌گیر از منافع آن هستند حتما جلسات چکش کاری برگزار شود. 
4- بهتر است برای شروع تهیه طرح فراخوانی عمومی به کلیه دستگاه‌های و سازمان‌های مرتبط، تشکل‌های بخش خصوصی و اساتید دانشگا‌های محیط زیست، کشاورزی و دامپزشکی زده شود که قطعا اگر نظر بدهند بسیار ایده‌ال است و اگرنظر ندهند حداقل بی خبر نمانده‌اند. 
5- یکی از مباحث اصلی یک طرح راهبردی ترویج و آموزش مفاهیم محتوای آن است. اگر یک طرح جامع بودجه لازم در بحث آموزش و ترویج را در درون خود نداشته باشد قطعا در اجرا دچار مشکل می‌شود و بهترین طرح‌ها بدون بودجه ترویجی راه به جایی نمی‌برد. 
6- برای تهیه یک طرح جامع خوب است وسعت نظر و تضارب آرا کارشناسان فنی را در نظر بگیریم. بسته عمل کردن در این خصوص ما را به یک طرح جامع و راهبردی رهنمون نمی‌سازد. 
7- بسیاری از تولیدکنندگان و سازندگان تجهیزات، لوازم و مواد مورد استفاده در صنعت زنبورداری، تجربیات ارزشمند، خلاقیت و ابتکارات خوبی دارند که در حال حاضر تشکل منسجم و سازمان یافته ندارند در تهیه طرح نظرات سازنده آنان را فراموش نکنیم که می‌تواند در بحث مکانیزاسیون موثر باشد. 
8- مکانیزاسیون صنعت زنبورداری مانند سایر زیربخش‌های صنعت دامپروری تاکنون مورد توجه قرار نگرفته اغلب جابجایی کلنی‌ها پس از حمل با خودرو، دستی صورت می‌گیرد. اغلب اکستراکتورها دستی و... می‌باشدکه نشان می‌دهد کمتر به این مقوله توجه شده و در طرح راهبردی باید پررنگ دیده شود. 
9- موضوع صادرات عسل با بسته‌بندی‌های مناسب- باتوجه به اینکه سال گذشته بیش از 3 هزار تن عسل از کشور صادر شده و سال‌های قبل ما تجربه بیش از این مقدار را داشته‌ایم حکایت از آن دارد که می‌توان با لحاظ استاندارد، بسته‌بندی‌های کیفی و شکیل صادرات را افزایش و ارزش افزوده بیشتری کسب کرد ولی متاسفانه هیچ‌گونه تحقیقاتی در زمینه بسته‌بندی وسلیقه مصرف‌کنندگان خارجی را تاکنون نداشته‌ایم. 
10- فرآورده‌های زنبور عسل مانند گرده گل ، بره موم، موم و زهر در حال حاضر شناسنامه ندارد، میزان تولید و عرضه آنها مشخص نیست در صنایع جانبی جایگاه و ارزش افزوده حاصل از این فرآورده‌ها مشخص نیست. در حالی که می‌توان با سر و سامان دادن این فرآورده‌ها از طریق طرح راهبردی هم زنبورداران را با درآمد بیشتر  روبرو کرد و به سرمایه‌گذاری  تشویق و هم مصرف را شکل داد.
ارشاد مرشدی


نسخه چاپیارسال به دوستاندفعات بازدید: 116512345
تعداد آرا: 0

نظر شما: