خواص درمانی عسل برای کودکان

عسل خواص درمانی زیادی برای کودکان دارد و براساس آزمایش های پزشکی انجام شده توسط انجمن پزشکی آمریکا (American Medical Association) عسل به عنوان یک ماده غذایی اثر گذار در رشد کودکان معرفی شده است. اما مصرف آن برای کودکان از سنین خاصی توصیه می‌ شود. بهترین سن برای گنجاندن این ماده غذایی با ارزش در برنامه غذایی کودکان بعد از سن یک سالگی می باشد.  مواد معدنی نظیر آهن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم و فسفات از جمله مواد تشکیل دهنده ی عسل به شمار می آیند و برای کودکان در سن رشد و کسانی که سو تغذیه رنج می برند، بسیار توصیه می شود. در ادامه این مطلب از مگ بی قصد داریم 8 خواص درمانی عسل برای کودکان را معرفی کنیم.

  1. رفع کم خونی

کم ‌خونی ناشی از فقر آهن زمانی ایجاد می شود که میزان آهن موجود در برنامه غذایی یا جذب آن کافی نیست و ظرفیت انتقال اکسیژن موجود در خون به کم تر از حد معمول کاهش یابد. همین امر باعث خستگی مفرط، تنگی نفس و برخی مشکلات دیگر به ویژه در کودکان می‌شود. عسل حاوی مقدار زیادی آهن، ویتامین C، ویتامین B، منزیم و مس است که مصرف آن می تواند منجر به افزایش هموگلوبین خون شود و در رفع کوخونی کودکان تاثیر زیادی داشته باشد. مصرف روزانه 100 میلی گرم عسل، 42 میلی گرم آهن مورد نیاز کودکان را تامین می کند. منیزیم و مس موجود در عسل نیز برای افزایش میزان گلبول های قرمز موثر است.

  1. درمان کم خوابی

اگر کودک شما از کم خوابی رنج می برد، پیشنهاد می شود که با مصرف عسل خواب شیرینی را به کودک دلبند تان هدیه دهید. عسل حاوی مقدار فراوانی آمینواسید تریتوفان می باشد که برای مقابله با کم خوابی و ایجاد حس آرامش در کودکان پیش فعال و بی قرار نیز توصیه می شود. به علاوه اگر عسل را با شیر ترکیب شود تاثیرات خواص درمانی عسل برای کودکان دو چندان می شوند. البته این نکته را بدانید که عسل را در شیر داغ به استفاده نکیند زیرا کلسیم کمتری جذب استخوان های کودک می شود.

  1. درمان شب ادراری در کودکان

بسیاری از پزشکان کودک در سراسر جهان مصرف عسل را موجب درمان شب ادراری در کودکان و خردسالان می ‌دانند. برای درمان شب ادراری در کودکان لازم است مقدار 30 گرم عسل را در 3 وعده  در طول روز به کودکتان بدهید. مصرف این داروی طبیعی تاثیر بسیار چشمگیری در کاهش میزان شب ادراری و برطرف شدن آن دارد. از آن جایی که عسل دارای طعم شیرینی و جذابی است، بسیاری از خوردنش لذت می برند و این موضوع می تواند کار را برای مادران ساده تر کند.

  1. درمان اختلالات دستگاه گوارش

یکی دیگر از خواص شگفت انگیز عسل، مصرف آن برای درمان یبوست است. برای از بین بردن یبوست در کودکان می توانید 100 گرم عسل را با یک فنجان پوست نارنج جوشانده شده ترکیب کرده و آن را در هر وعده ی غذایی به کودک تان بدهید. مصرف آن به درمان یبوست و از بین بردن اختلالات گوارشی بسیار مفید است. تحقیقات بالینی صورت گرفته حاکی از آن است که  مصرف عسل تاثیر بسیار مفیدی برعفونت های معده در کودکان و همچنین بزرگ سالان دارد، از این رو یک داروی شف بخش برای درمان ضد زخم معده  و ضد اسهال شناخته می شود. این نکته را در به یاد داشته باشید که اگر کودک در طول روز یک یا دو قاشق چای خوری عسل مصرف کند، نفخ را از بین می برد و از رشد بهتری برخوردار است.

  1. مفید کودکان دیابتی

استفاده از عسل در برنامه ی غذایی کودکان مبتلا به دیابت بسیار مفید است و هیچ گونه مشکلی را ایجاد نمی کند. راز این مسئله در نوع قند موجود در عسل نهفته است. یک قاشق غذاخوری عسل، تقریباً حاوی گلوکز و فروکتوز برابر با میزان موجود در یک سیب با اندازه ی متوسط است. کودکان دیابتی می توانند مطمئن شوند که مصرف عسل در مقایسه با نشاسته های غنی از قند یا گلوکز با مقدار مساوی، واکنش قند خون را به مقدار چشمگیری کاهش می دهد. پس از هضم غذا، عسل به سرعت جذب روده شده و درون کبد به گلیکوژن تبدیل می شود. بنابراین گلوکز از جریان خون حذف شده و مقدار قند خون کودک با مصرف عسل را کاهش پیدا می کند.

  1. ضد عفونی کننده قوی

مواد ضد باکتری قوی در عسل موجود است که این ماده را به یکی از قوی ترین ضد عفونی کننده های طبیعی به ویژه برای کودکان تبدیل کرده است. عسل در کنار تمام فواید دارویی و درمانی که دارد، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و باکتری ها و عفونت های بدن کودکان را از بین می برد. جالب است بدانید عسل با این که بسیار شیرین است ولی قند موجود در آن به دندان ها آسیبی وارد نمی کند و حتی دندان های کودک را نیز ضد عفونی می کند. همچنین برای ضد عفونی کردن کلیه ها بسیار مفید است و به دلیل اینکه ادرار آور است برای کودکانی که از سنگ های مجاری ادراری رنج می برند، بسیار مفید است.

  1. تقویت حافظه کودکان

اگر مایلید کودک تان حافظه و رشد و نموی بهتری داشته باشد، بهتر است که عسل را طبیعی را بعد از یک سالگی در وعده ی غذایی کودک قرار دهید. سمغ موجود در عسل نمی گذارد جدار عروق سفت شود و آن را نرم نگه می دارد و در نتیجه مواد مفید بهتر به مغز می رسد و مطالب سریع تر در حافظه می ماند.

  1. سلامت استخوان ها

مصرف عسل به روند استحکام بخشیدن به استخوان ها بسیار مفید است و از سویی در جذب کلسیم موثر نشان داده است. البته بسیاری از پزشکان کودکان بر این باور هستند که برای داشتن استخوان های قوی در کودکان عسل به همراه شیر مصرف شود. مصرف هم زمان شیر و عسل برای کودکان نه تنها مواد مغذی لازم (کلسیم) را به بدن رسانده بلکه جذب این مواد مغذی در بدن به حداکثر حد خود می رساند. سطح مناسب کلسیم می تواند از التهاب مفاصل در کودکان و خردسالان جلوگیری کند.