سرمقاله - انجمن زنبورداران پاک دست را ایجاد کنیم

سرمقاله

 انجمن زنبورداران پاک دست را ایجاد کنیم 

مجله زنبورداران پیشرو - برداشت مطالب با ذکر منبع بلامانع است

http://www.mag-bee.com


انجمن زنبورداران پاک دست را ایجاد کنیم و البته نمی‌خواهد کار زیادی در کوتاه مدت انجام شود.  صنعت زنبورداری برای امروز باید تولیدکنندگان خوب، شایسته، حرفه‌ای و البته پاک دست خود را بشناسد تا برای مواقع ضروری و لازم آمادگی‌هایی را ممارست کند.
در قالب این انجمن باید دید چه میزان تولید وجود دارد؟ چه کیفیت و کمیتی دارد؟ در چه بخش‌ها می‌توان از آن استفاده کرد و حتی پیش از تولید به بهره‌برداران سفارش داد و نهایتا آمادگی برای صادرات بخشی از تولید با نام و نشان مشخص ایرانی باید عرضه این محصول را در فرآیند بسته‌بندی از محصول کم کیفیت جدا کرد.
در حال حاضر ترکیب و آمیختن عسل کم کیفیت با عسل کیفی رواج دارد و آسیب‌دیدگان این فرایند تولیدکنندگان عسل کیفی هستند. البته برنامه‌های زیادی می‌توان برای این انجمن و اعضا آن متصور بود ولی گام نخست ایجاد آن است. کشور روسیه به دلیل تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا نیازمند انواع محصولات کشاورزی است ولی به دلیل استانداردهای کیفی و تغذیه‌ای برخلاف کوتاهی مسیر ایران برای تامین نیاز این کشور، تاکنون موفق به صادرات نشده‌ایم. علاوه بر این کشور عراق نیز محصولات کشاورزی ما را خواهان است.
ولی عمده تجار و بازرگانان عراقی از کیفیت نه چندان مناسب، بسته‌بندی نازیبا و... گله داشتند این موضوع اخیراً در همایش مشترک اتاق بازرگانی ایران و عراق با حضور تجار ایرانی و عراقی در تهران مطرح شد. اگرچه برخی محصولات کشاورزی از مرزهای مختلف کشور به عراق صادر می‌شود ولی به نظر می‌رسد اگر در کیفیت محصول و بسته‌بندی آن تجدید نظر نکنیم، صادرات پایدار نخواهیم داشت.
 در بحث تولیدات عسل و فرآورده‌های زنبور عسل نیز وضع به همین ترتیب است. یکی از راه‌های پیروزی بر ا ین مشکل، تشکیل انجمن زنبورداران پاک دست است که از مبدا بتوان تولید را توسط خود بهره‌برداران پایش کرد. نوع تولید، کاهش باقی مانده‌های شیمیایی و دارویی، تولید فرآورده‌های سالم، ارگانیک و... موضوعاتی هستند که خود تولیدکنندگان می‌توانند آن را دامن بزنند.
ارشاد مرشدی

نسخه چاپیارسال به دوستاندفعات بازدید: 129612345
تعداد آرا: 0

نظر شما: